אבטחת אישים אחרי צבא ביטחון ירושלים לסטודנטים לפי אזור לפי גיל לפי תחום מגזר ציבורי מוסדות ממשלתיים עבודה באבטחה

משמר הכנסת: משרות ותפקידים במערך האבטחה

הכנסת

מהו משמר הכנסת?

משמר הכנסת הוא יחידה ממלכתית ,ביטחונית, ייצוגית וטקסית, היחידה מופקדת על שמירת הביטחון
הסדר הציבורי בשטח חסינות הכנסת, על ייצוגה הטקסי של הכנסת וכן על מתן שירות הולם בתחומים שבסמכותה לנבחרי הציבור, לעובדי הכנסת ולבאי המשכן, תוך שמירה קפדנית על זכויות הפרט ועל אופייה הדמוקרטי של הכנסת.

משמר הכנסת: מהו? דרישות ואיך מתקבלים?

 

בכתבה הבאה נעסוק במקרים ביטחוניים בלתי צפויים, כלומר התקפות טרור בדרך כלל שמצריכות את משמר הכנסת להיות ארוך ומוכן לכל המקרים.

אני מניח שרובכם הגדול ראה את הסרטים : המטרה הבית הלבן/ וושינגטון על הכוונת….
אז נכון זה סרטים … ונכון זה סרטים אמריקאים מוגזמים , אבל אם נוכל לקחת כהקבלה למשמר הכנסת אירועים כאלו יכולים לקרות ועל מנת שהם ישארו רק בסרטים ולא יקרו במציאות משמר הכנסת חייב להיות ארוך לכל תרחיש אפשרי ולדעת איך למנוע / להגיב לאירועים מהסוג הזה בדרך הטובה ביותר .על מנת שמשמר הכנסת יהיה ארוך לכל האירועים הביטחוניים השונים , יש צורך ״בחלוקת תפקידים״ כלומר משמר הכנסת מחולק לכמה קבוצות שכל קבוצה אחראית על סוג מסוים של הגנה ושמירה.

את התפקידים והמשרות במשמר הכנסת ניתן לחלק ל2 קבוצות עיקריות:

אבטחה פורמלית במשכן הכנסת:

משכן הכנסת הוא אחד המקומות היותר חשובים במדינה, עוברים בו נציגי הציבור והאנשים הבכירים ביותר במדינתיו מחברי כנסת, שרים ראשי מוסד ושב"כ, ראשי וועדות וראשי ממשלה. לכן, ישנו צורך באבטחה מקיפה לאזור עצמו וישנן יחידות שכל מטרתן הן להבטיח את שגרת החקיקה והביקורים במשכן הכנסת. אבטחה מסוג זה היא יותר "שגרתית" והיא כוללת עימות עם תרחישים שחוזרים מידי יום.

לדוגמא:

היחידה לאבטחת חברי כנסת (כוח עוז)- הכוח המאבטח חברי כנסת שאינם שרים או סגני שרים. בכוח פועלים נבחרים ממאבטחי משמר הכנסת שעברו קורס לוחם וקורס אבטחת אישים וכשירותם המבצעית גבוהה.

מחלקת ביקורים והיתרים- אחראית על מתן אישורי כניסה ופיקוח על כניסת מורשים בלבד על ידי העזרות בצוותי האבטחה בכניסה, הם בעצם הסינון הראשוני עוד לפני הגעת המבקרים לכנסת וכך נמנעים איומים רבים עוד לפני הגעתם למשכן הכנסת.

היחידה להגנה היקפית- אחראית להגן על חברי הכנסת, על עובדי הכנסת ועל כל הנמצאים בשטח חסינות הכנסת.
היחידה מפעילה סיורים ממונעים ורגליים בשטח חסינות הכנסת ומחוצה לו, ונעזרת בצוות מוקדנים מקצועי, שאנשיו הוכשרו לתפעל מערכות ואמצעים טכנולוגיים סמויים וגלויים, כדי לספק קשת ביטחון נרחבת בזמן אמת.

ישנם תפקידים נוספים בקטגוריה זו אשר מפורטים לעומק כגון התפקידים המצוינים לעיל בכתבה הבאה:

 

אבטחה למקרים מיוחדים במשכן הכנסת:

אבטחה למקרים מיוחדים הינה אבטחה במקרים אשר נדירים להתרחש, אך יש להיות ערוכים לכל תרחיש במקום כל כך חשוב כמו משכן הכנסת. מניסיונות הרעלה עד החדרת חומרי נפץ, הכנסת ערוכה להתמודד עם כל איום, בעיקר בזכות היחידות במחלקה הזאת.

לדוגמא :

הכלבנים- תפקידם למנוע ולהגיב לפצצות/ חפצים חשודים ולנטרל אותם.
צוות התערבות- תפקידם הוא למנוע של השתלטות כללית על הכנסת , חטיפת אישיים וכיוצא בזה…
צוות זה מאויש במאבטחים מהדרג הגבוה ביותר , בעלי המיומנויות הטובות ביותר על מנת למנוע את אירועים אלו .
קציני רעלים וחומרים מסוכנים- צוות זה עוסק במניעת התנקשויות בדרך כלל כלפי אותם השרים/ חברי הכנסת באמצעות רעלים , חומרים מסוכנים וטרור בלתי קונבנציונלי.

ישנם תפקידים נוספים בקטגוריה זו אשר מפורטים לעומק כגון התפקידים המצוינים לעיל בכתבה הבאה:


    מעוניינים בעבודה באבטחה? השאירו פרטים ונשמח לעמוד לשירותכם