אחרי צבא למבוגרים לסטודנטים לפי אזור לפי גיל לפי תחום מידע מידע למאבטח עבודה באבטחה שאלות ותשובות של מאבטחים שירות

מאבטח: רוצה להיות מאבטח? להלן רשימת עבודות אבטחה!

עמדת מאבטח
עמדת מאבטח

רוצה להיות מאבטח? לא סגור איזה סוגי עבודות מחכים לך בשוק האבטחה..? בשביל זה אנחנו כאן! נשמח לעזור לך להחליט בין שלל עבודות אבטחה שיתאימו לצרכים שלך. ביכולתך לקרוא מאמר זה ולהחליט בכוחות עצמך או לחלופין להשאיר פרטים ואנו כבר נדאג להציע לך את המשרות הטובות ביותר בהתאם לנתונים שתעביר לנו בשיחה טלפונית:

 

להלן 10 סוגי מאבטח בסידור לפי רמות אבטחה:

 1. מאבטח מתקנים – מאבטח אסטרטגי – מאבטח הרמטכ"ל. (שכר: שירות צבאי)
 2. מאבטח מוסדות חינוך – מאבטח בקניון – מאבטח ללא נשק. (שכר: מינימום)
 3. מאבטח טיולים – מאבטח תגלית – מאבטח חובש טיולים. (שכר: מינימום)
 4. מאבטח במשרדי ממשלה – מאבטח בחברת אסטרטגיות. (שכר: 30-36 ש"ח לשעה)
 5. מאבטח תחבורה ציבורית – מאבטח ברכבת – מאבטח ברכבת ישראל. (שכר: 31-39 ש"ח לשעה)
 6. מאבטח ספינות – מאבטח אוניות – מאבטח אוניות נופש. (שכר: גלובלי / בהתאם לחוזה)
 7. מאבטח מעברים – מאבטח מעבר גבול. (שכר: 45-60 ש"ח לשעה)
 8. מאבטח מטוסים – מאבטח טיסות – מאבטח בנתב"ג. (שכר: בהתאם לרמת האבטחה)
 9. מאבטח שגרירות – מאבטח שגרירות ארה"ב. (שכר: בהתאם למדינה)
 10. מאבטח אישים – מאבטח אישי – מאבטח ראש הממשלה. (שכר: 45 ש"ח ומעלה)

על פניו זה נראה כאסופה של מאבטחים, אך סידרנו לכם אותם בחלוקה לקטגוריות לפי סדר המורכבות כך שיהיה לכם קל יותר להבין מה המשמעות של כל סוג אבטחה וההכשרה שנדרשת לה. מעבר לכך, כאשר מפרידים את סוגי המאבטחים זה מזה מגלים תמונה מעניינת יותר והיא שיש הבדלים אדירים בין עבודה לעבודה ולכן ייעוץ טוב יוכל לסייע לכם להגיע למקום המועדף עליכם לעבודה. במאמר זה אנו נפלח את עשרת הקטגוריות הללו ונסביר מה ההבדלים ביניהם ומי מתאים לכל עבודה ואילו תנאי קבלה נדרשים כדי לעבוד בהם.

1. מאבטח מתקנים / אסטרטגי / הרמטכ"ל

בצה"ל כמו בכל מתקן אחר נדרשים למאבטחים ברמות שונות בבסיסים ומחסני נשק גדולים. מאבטח מתקנים הוא האדם החשוב ביותר במתקנים אלו בהם החיילים מתחלפים כל הזמן אך המאבטחים נשארים קבועים. לרוב שירות של מאבטח מתקנים קצר יותר בגלל אופי התפקיד והדרישות מהמאבטח אך מדובר בסך הכל בתפקיד יחסית קל לביצוע ובעל משמעות רבה. בשירות צבאי כמובן לא שואלים אתכם היכן תרצו להשתבץ וחיילים רבים נשלחים לעבוד כמאבטחי מתקנים בבסיסים רבים ומעבירים את שירותם במשמרות בשערי הבסיס ובכניסה למתחמים בהם יש חובה באישורים מגורמים מוסמכים.

המונח מאבטח אסטרטגי הוא בעצם השם המלא של מאבטח מתקנים "מאבטח מתקנים אסטרטגי" וכמובן שמדובר באותו התפקיד בכל יחידות הצבא. בחלק גדול מהמקומות מדובר בתפקיד שמקנה לחייל שבוע בבסיס שבוע בבית בדיוק כפי שזכאים טבחים בצבא. מאבטחי הרמטכ"ל ובכירים נוספים כבר מחייבים הכשרה ייעודית עבור העניין ותפקידם רגיש בהרבה.

המכנה המשותף לכל תפקידים אלו הוא השירות הצבאי שבו לא מקבלים שכר על העבודה (יש שיאמרו דמי כיס) וכמובן לא מדובר באבטחה בשוק הפרטי כך שאין בחירה להגיע למשרות אלו אלא רק החלטת הדרגים שמחליטים על השיבוצים.

2. מאבטח מוסדות חינוך / קניון / מלון/ ללא נשק

מאבטח מוסדות חינוך (מוס"ח) לצד מאבטחי קניונים ועובדים ללא נשק מחזיקים במכנה משותף אחד והוא האפשרות לעבוד במשרות אלו גם בגילאים מבוגרים יותר. ניתן לעבוד באבטחת מוסדות חינוך עד לגיל 60 ואף יותר וכך הדבר למשרות ללא נשק או משרות בידוק ביטחוני בקניונים. כלומר, במידה וברצונכם לעבוד בעבודות אלו לא תתקלו בבעיות רבות מצד חברות אבטחה והרשויות אשר מצידם צריכים כמה שיותר כוח אדם להתמודד עם הצורך המוחשי בשוק למאבטחים.

לכל סוג אבטחה יש קורס שונה שעל הרוצים לעבוד לעבור. כך מי שרוצה לעבוד באבטחת מוסדות חינוך חייב לעבור קורס של שישה ימים בתנאי פנימייה דבר שמחייב מעט כוח רצון ובריאות תקינה כדי לעבור את האימונים הלא קשים אך גם לא קלים (8-10 שעות ביום) כדי לזכות בתעודה המיוחלת. בשאר העבודות שמתאימות לגילאים מבוגרים יותר ניתן פשוט לעבור קורס מזורז של ארבעה ימים או אף 9 שעות בתלוי היכן אתם עובדים ומה הן הדרישות של מערכת הביטחון והמשטרה באזור זה.

3. מאבטח טיולים / תגלית / חובש טיולים

אבטחה בתנועה שונה מאוד מכל סוגי האבטחה הסטטיות. על מאבטחי טיולים לעמוד על המשמר כל הזמן מאחר והם אחראים לשלומם של הקבוצה כולה. זה נכון שיש סוגים שונים של קבוצות. כאשר ליווי קבוצות תיירים כדוגמת תגלית ומשפחות עמידות מועדפת על רוב מאבטחי הטיולים אך עדיין מדובר בעבודה המחייבת רצינות ואחריות רבה. אבטחת טיולים מחייבת מעבר קורס של שישה ימים בהם לומדים המאבטחים על אופי העבודה ואף עושים אימונים טקטיים מעשיים שנוגעים למגוון מקרים שיכולים להתרחש כדוגמת זריקת אבנים או אפילו ירי לכיוון הקבוצה. על המאבטח להתמודד עם האיום ולנטרל אותו תוך שמירה על שלום הקבוצה כולה.

אמנם אבטחת טיולים מתאימה גם למבוגרים כפי שהסעיף הקודם מאפשר זאת אך בשונה מהסעיף הקודם התזוזה האינטנסיבית והחוסר יציבות מקשה על מבוגרים בעבודה זו ולכן לא רואים מאבטחי טיולים רבים שמבוגרים מגיל 30. פעמים רבות העבודה מחייבת מסעות של עשרות קילומטרים ולינה בשטח דבר שאינו נוח עבור אדם מבוגר או אדם עם משפחה ולכן במקצוע זה נראה בעיקר חיילים משוחררים שרוצים ליהנות מתחושת חופש ורוצים לתור את הארץ.

4. מאבטח במשרדי ממשלה / חברת אסטרטגיות

ברגע שנכנסים לעולם האבטחה של משרדי הממשלה אנו עולים שלב אחד למעלה. בעבודות אלו רק צעירים בכושר גופני מעולה יכולים לעבוד. אבטחת משרדי ממשלה מחייבת בייצוגיות לצד שמירה על כושר שיא ולכן יחפשו במודעות דרושים אבטחה רק בוגרי שירות צבאי מלא ביחידות קרביות. כלומר, מחזיקי תעודת לוחם שחזקה עליהם שהם בכושר טוב ויכולים לעבור קורס אבטחה מתקדם שאינו קל בהצלחה רבה ולהשתלב בחברים מן המניין במערכת האבטחה המורכבת והרצינית של משרדי הממשלה השונים שפזורים בכל הערים בישראל.

אבטחת מוסדות ממשלה וחברות אסטרטגיות מחייבת את המאבטחים בהכשרה מתקדמת ומשמעותה שהם יכולים לשלוט בנשקם בצורה מיטבית וכמובן גם יכולים לנטרל איומים שונים ללא שימוש בנשק כלל אלא באמצעות קרב מגע. יתרה מזאת, עליהם להיות בכושר מצוין שנבדק בהכשרה במבחני בראור כפי שנעשו בצבא וגם לאחר מכן עליהם לחזור אחת לשלשה חודשים ליום רענון אבטחה בו הם עוברים חידוש נהלים ובחינה מקרוב של בתי ספר לאבטחה שמאשרים שהם מסוגלים ושומרים על כושר לעבודה באבטחה.

מאבטחי משרדי ממשלה לצד חברות פרטיות כדוגמת חברת חשמל, ברינקס ועוד יהיו צעירים ובמקרים רבים סטודנטים אשר עובדים ולומדים בו זמנית. בחלק ממשרדי הממשלה יש שעות עם קבלת קהל כך לדוגמה: משרד הפנים (תעודות זהות / דרכונים), משרד הבריאות (בתי חולים), משרד המשפטים (בתי משפט) משרד התעסוקה (החתמת אבטלה וכ""ו) שמחייבים את המאבטחים בסבלנות רבה ובהתייחסות מכובדת לקהל המבקרים דבר שלפעמים יכול להיות מורכב במיוחד. כך לדוגמה ביטוח לאומי או מס הכנסה בהם מגיעים אנשים כועסים רבים שמוציאים את כעסם ודאבון לבם על המאבטחים שלא הרעו להם ועל המאבטח לשמור על קור רוח ולהבין לרוחם.

במשרדים אחרים אם זאת ייתכנו מקומות עבודה בהם אין קבלת קהל ומדובר בעבודה נהדרת לסטודנטים. שמירה על ארכיונים מוגנים או אבטחת מבנים חשובים שנפתחים רק מבפנים על ידי זמזם בהחלט מתאפשרים אך עבודות אלו נתפסות במהירות רבה על ידי סטודנטים אחרים ברגע שהם מתפנים.

5. מאבטח תחבורה ציבורית / רכבת קלה / רכבת ישראל

אבטחת תחבורה ציבורית בדומה לסעיף הקודם מחייבת בכושר שיא ומיועדת בעיקר ללוחמים צה"ל משוחררים ששירתו כלוחמים. אבטחה של תחבורה ציבורית מורכבת יותר מאחר ועל המאבטח להיות בתנועה מתמדת ולבחון כל הזמן את העוברים ושבים בניסיון לאתר מפגעים ולמנוע אותם מראש. ישנם סוגים שונים של אבטחת תחבורה ציבורית אך בגדול ניתן לומר שהם די דומים מאחר ובכולם על המאבטח לדעת להתמודד עם האיום בתנועה מתמדת וכמובן גם לדעת איך לנטרל איום לצד חפים מפשע ברכבת או באוטובוס נוסע. כדי לעשות זאת המאבטחים עוברים אימונים טקטיים ומעשיים לצד קרב מגע בשטחים מצומצמים מאוד כך שידעו איך להתמודד בעת הצורך עם מפגע.

לצד אימונים בתוך מבנה או בתוך אוטובוס עליהם להתמודד עם מכלול איומים שיכולים להתפרס על פני מרחב גדול יותר כפי שניתן לראות פעמים רבות אצל מאבטחי הרכבת הקלה בירושלים שנדרשים להתמודד עם איומים בסביבות שער שכם בירושלים ולצד שועאפט בהם עוברת הרכבת ונרגמת פעמים רבות באבנים או שמתרחשים בקרבת מקום אירועי פח"ע שמחייבים התמודדות מידית מצד כוחות הביטחון ומאבטחים ברכבת שספגו לא פעם דקירות כדי להגן על נוסעי הרכבת.  השכר במשרות אלו גבוהה יותר בגלל הקושי לעמוד על הרגליים שעות כה ארוכות במהלך היום (מתרגלים לאחר כחודש..) בשונה מאבטחת משרדים בהם יושבים רוב היום.

6. מאבטח ספינות / אוניות מסחר / אוניות נופש

מאבטחי ספינות נדרשים לעבור הכשרה מדויקת מאוד לתחום בו הם פועלים ולמרות זאת לא מדובר באבטחה מתקדמת יתר על המידה ברוב המקרים. המכנה המשותף לכולם היא העובדה שעליהם לאבטח סירה/ ספינה / אוניה בלב ים והרחק מגבולות ישראל. פעמים רבות האימונים שעליהם לעבור מתמודדות עם מקרים של חטיפות, פיראטים ועוד מגוון איומים אקזוטיים שחלים רק בים. אבל ראוי לחלק תחום זה לשניים:

התחום הראשון הנו תחום אבטחת אוניות משא ומסחר. מאבטחים ישראלים נוסעים עם חברות משא ישראליות ואחרות ומניפים דגל שמסמל לכל האויבים במים שעל האוניה צוות מיומן מאוד של מאבטחים בוגרי יחידות קרביות שכדאי להימנע מהיתקלות עמה. במדינות רבות בעולם שוכרים את שירותי האבטחה של חברות ישראליות שהתמחותן בהתמודדות עם איומים כאשר נוסעים באזורים מרוחקים בהם יש סכנה של היתקלות עם פיראטים. במקרים אלו מדובר בכסף טוב מאוד עבור המאבטחים אך עליהם לעבור הכשרה משמעותית מאוד וללמוד היטב אודות האוניה בה הם יפליגו והמתחמים המאוימים שבהם עליהם להיות סופר עירניים.

התחום השני הנו תחום אבטחת אוניות נופש כדוגמת אבטחת האוניות של מנו ספנות ואחרות שמגיעות ארצה. מדובר באבטחה שונה לגמרי שאינה מחייבת הכשרה סופר מורכבת מאחר ומאבטח על אוניה שמיועדת לנופש אינו נתקל באיומים משמעותיים במיוחד וזאת מאחר והם לא מפליגים במקומות מסוכנים. ולמרות זאת, כמו במטוסים יש למנוע העלאה של נוזלים שיכולים להוות איום על האוניה והנוסעים בה בלב ים ולכן על המאבטחים להעביר את כלל נוסעי האוניה בידוק ביטחוני טרם עלייתם לאוניה ובכל פעם שהם יורדים ממנה וחוזרים שוב מבילוי באי נופש או בכל מקום אחר.

המורכבות בעבודות אלו הם כמובן החוסר בקליטה באינטרנט או בסלולרי לצד הריחוק שנמשך שבועות ולעתים גם חודשים מהבית. השכר נקבע כמובן באופן גלובלי בהתאם לסוג המשא ולמורכבות שלה וכמובן שהמאבטחים מתכוננים מראש ומכינים לעצמם שפע של פעילויות ותכנים לצפייה למהלך המשא.

7. מאבטח מעברים / מעבר גבול / עוטף ירושלים

מאבטחי מעברים לצד מאבטחי גבול ואלו שמאבטחים את עוטף ירושלים עוברים הכשרה מיוחדת לגבולות. זוהי הכשרה בה לומדים שימוש באקדח אך גם בנשקים מתקדמים כדוגמת תבור ולומדים על מגוון האיומים הרחב שבהם הם קרוב לוודאי יפגשו במהלך עבודתם. העבודה כמאבטחים בגבולות משתנה בהתאם לגזרה ורמת האיום. ישנם מקומות בהם המאבטחים נדרשים להגן על החיילים שמבצעים את הבידוק בפועל של העוברים ושבים ובמקומות אחרים בהם המאבטחים עצמם אחראים לבידוק. כמובן שהמשכורת גבוהה וזאת מאחר ובמקרים רבים מדובר בסוג של שירות צבאי בתנאי פנימייה בה המאבטחים עובדים במשמרות אך נהנים משכר עתק.

מעברי גבול כמובן יהיו מורכבים בהרבה אך גם מעברי גבול בתוך ישראל כדוגמת מעבר הבקעה או מעברים בסביבת ירושלים גם הם סופגים מקרים רבים בהם מתגלה איום ועליהם לנטרלו במהירות רבה. לרוב מאבטחי המעברים יהיו אחרים לאבטח כוח הפועל במקום והם מתווספים ככוח עזר נוסף לחיילים המוצבים במקום ועסוקים בבידוק הנכנסים בגבול. מאבטח יכול לזהות ממרחק את האיום ולנטרלו עוד קודם לחיילים בשטח מאחר והוא נמצא בפילבוקס או במתקן מוגבה ומשמש כצופה למרחק בעוד מאבטח נוסף והחיילים עוסקים במציאות למטה.

אלו שרוצים לעשות כסף טוב בהחלט ישמחו לעבוד כמאבטחי מעברים אך יידרשו לכושר טוב במיוחד וכמובן מעבר קורס שנמשך עשרים וחמישה ימים אינטנסיביים במיוחד! רק לאחר שהם יוכשרו בכלי הירי השונים ובקרב מגע ברמה מתקדמת שהם יוכלו לשמש כמאבטחים בנקודות כה אסטרטגיות ולהוות מכלול נוסף בהגנה על הגבולות.

8. מאבטח מטוסים / טיסות / נתב"ג

המכנה המשותף בקטגוריה זו היא הקרבה המידית למטוסים. מטוס כמו אוניה הנו כלי תחבורה רגיש במיוחד! איום שעולה על המטוס יכול להוריד את המטוס כולו על כל יושביו ולכן החשש בעולם התעופה חמור שבעתיים. ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה פיגוע בכלי טיס ולכן מעטפת ההגנה במתקני תעופה גבוהה בהרבה. מאחר ויש כל כך הרבה דברים שמחייבים אבטחה תחום זה נחלק לרבות אותן לא נפרט במאמר זה אלא במאמר אחר בעתיד.

ובכל זאת ניתן לחלק את התחום לכמה קטגוריות משנה, מאבטחים שנמצאים על המטוסים, מאבטחים שנמצאים על הקרקע, מאבטחים שאחראים לבידוק התכולה של כל הנוסעים. הקטגוריה הראשונה מחייבת מעבר קורס ייחודי מאוד של משרד הביטחון ובו הם לומדים להתמודד עם בעיות באוויר ללא שימוש בנשק חם בהכרח וכמובן בשפע של יכולות זיהוי עוד קודם להמראת המטוס. הקטגוריה השנייה נחלקת לתתי קטגוריות בהתאם למעטפת האבטחה אליה משתייך המאבטח מאחר ויש כמה וכמה מעגלי אבטחה אשר חלקם גלויים ואחרים סמויים. הקטגוריה השלישית היא כמובן זו שכולנו פוגשים בכניסה לשדה התעופה ואלו המאבטחים שמתשאלים אותנו ובודקים בשיקוף את תכולת המזוודה לפני הכניסה לטרמינל.

המשכורות ישתנו כמובן בהתאם לרמת ההכשרה הנדרשת ולמורכבות העבודה. מי שעובד בנתב"ג או בכל מתקן תעופה אחר מחייב מעבר בידוק מוקפד במשטרה ובשירותי הביטחון מאחר והוא נגיש לכלי טיס ויכול לפגוע בהם במידה וחדר אדם שכוונותיו אינם טהורות. מערך האבטחה של נתב"ג ושדות התעופה האחרות שונות זו מזו בהתאם לאופי הטיסות והנוסעים לצד המורכבות בשמירה עליהם.

9. מאבטח שגרירות בחו"ל / שגרירות ארה"ב בישראל

עבודה עם תיירים או עם תושבי חוץ מחייבת בשינוי מנטליות של ממש. במקומות עבודה אלו מחפשים עובדים מכובדים וייצוגיים שיודעים את השפה האנגלית ואו שפות אחרות וכמובן סובלניים ומכבדים כל אדם באשר הוא. עבודה בשגרירויות ישראל מסביב לעולם או עבודה בשגרירויות של מדינות אחרות בישראל מחייבת התנהגות אחרת לגמרי וכמובן מעבר הכשרה מתאימה בהתאם לאופי האיומים שנשקפים לשגרירות. בעוד אבטחת שגרירויות ישראל בעולם נעשי בליווי ובהכוונת שירותי הביטחון הכללי ישנם מקומות בהם השב"כ מאבטח בכוחות עצמו עם יחידות משלו את השגרירויות וזאת כאשר האיום גדול מידי מכדי להפקידו בידיים פרטיות.

עבודה בארץ נוחה לרוב ותהיה דומה למשרות אחרות למעט העובדה שעליכם להיות ייצוגיים יותר אך העבודה באבטחה בחו"ל כבר תחייב במרחק מהמשפחה ובהעמדת תנאי מחיה נאותים עבור המאבטחים ולכן גם משלמת היטב ולמרות זאת רוב המאבטחים יעשו שנה עד שנתיים בעבודה זו ולאחר מכן במידה ולא יצליחו להשתלב בכוחות הביטחון יחזרו לארץ ללימודים ולהמשך החיים וזאת מאחר וקשה לחיות במרחק מהמשפחה ומכל מה שאתם מכירים.

10. מאבטח אישים / שרים / ראש הממשלה

אבטחת אישים זהו כבר תחום מורכב במיוחד. קורס אחיד שהנו קורס לא קל בכלל יוצא לדרך רק אחת לכמה חודשים בהכוונת שירותי הביטחון ולצד אלפי מועמדים רק בודדים עוברים את המיונים ומתקבלים לעבודה בפועל כאשר לאחר מכן רבים מהם משתלבים בעבודה בכוחות הביטחון לצמיתות. אבטחת אישים ואבטחת ראש הממשלה בפרט הן נושא אסטרטגי מהמעלה הראשונה ולכן כל המעוניינים לעבור הכשרה מתאימה ולעבוד באבטחת אישים חייבים להיות לוחמים ששירתו שירות מלא ומחזיקים בתעודת לוחם וכמובן לא נשפטו או פגעו בטוהר המידות בשירות הצבאי.

מעבר לכך, הבידוק שכל מועמד עובר במסגרת המיונים אינו פשוט ורבים מאוד לא עוברים אותו וגם במידה ועברתם אותו לא בטוח שתשרדו את הקורס עצמו שאינו קל כפי שהזכרנו. בעבר היו יותר קורסים שעסקו באבטחת ראשי עיר ואנשים מאוימים אך כיום מעט מאוד קורסים לאבטחת אישים יוצאים במסגרת שוק האבטחה הפרטי ולכן אלו שרוצים לעבוד בתחום זה יכולים לפנות לשירותי הביטחון או לחכות בתור שיפתח קורס פרטי.

המשכורות בעולם האבטחה האישית כמובן גבוהות מאוד מאחר ועל המאבטח להיות צמוד לאישיות הבכירה ולוותר על אורח חייו הפרטי. כלומר, גם במידה ואתם רוצים לעשות משהו לא תוכלו לעשות אותו במידה והאישיות מחייבת את הליווי שלכם. וויתורים אלו על פרטיות ועל השקט הנפשי כאשר אתם מלווים כל היום את האדם הכה חשוב ונדרשים להיות ערניים ודרוכים אינה פשוטה ולמרות שזה אולי נשמע מגניב וייחודי זהו עבודה קשה מאוד ומחייבת התחייבות מצדכם שתשארו זמן מה כדי להצדיק את ההשקעה בכם.

אל תתבלבל – פנה אלינו ונעזור לך!


  מעוניינים בעבודה באבטחה? השאירו פרטים ונשמח לעמוד לשירותכם