אבטחת אישים ביטחון לפי תחום מגזר ציבורי מוסדות ממשלתיים

אבטחת בתי משפט: הבטחת הליך הוגן במערכת המשפט!

אבטחת בתי משפט

כידוע בתי המשפט זה המקום שבו מתקבלות החלטות והכרעות גורליות שלעתים אף משנות את גורלן של משפחות, תאגידים ואנשים נוספים. בית המשפט הוא מקום ציבורי הומה אדם ולעתים קרובות גם אנשים חשובים מאוד בעלי חשיבות רבה למדינה נמצאים שם, דבר המעלה את רמת הסיכון לפיגועים ואירועים ביטחוניים רגישים מכל סוג שהוא. בבתי המשפט חשובה מאוד הנוכחות הביטחונית על מנת לשמור על חייהם של אלו שמקבלים את ההחלטות , ועל כלל האנשים המצויים במערכת המשפט.

בית המשפט

במסגרת העבודה באבטחה במערכת בית המשפט ישנם שני תחומים עיקרים במערך האבטחה:

1.אבטחת מבואות ואולמות בית המשפט

מטבע הדברים, דיונים בבתי המשפט כרוחים במתיחות רבה בין 2 הצדדים ומשפחותיהם ולעתים גם עם מערכת המשפט בעצמה. לא פעם דיונים רגישים במידה כזאת או אחרת מתפוצצים ומובילים למקרי אלימות, בדיוק לשם כך המאבטחים בבתי המשפט מעוסקים. מעבר לכך, לפעמים בית המשפט יכול להוות מקום ל"סגירת חשבונות" של תוקפים/עבריינים ובני בריתם עם המתלוננים והעדים כנגדם. מערכת בתי המשפט כוללת בה אלפי מבקרים מידי יום (בניהם גם נציגי ציבור בכירים) ועל כן היא מהווה מוקד תמידי לאיומים וניסיונות פגיעה פוטנציאלים בציבור מצד מפגעים.

2.אבטחת שופטים, לא פחות מקריטית!

בתחום המשפט מהווים שופטי בית המשפט את הסמכות העליונה בכל הנוגע להכרעות דין וזאת במגוון רחב של נושאים. משפטנים רבים, המגיעים בשלב מסוים בחייהם לתפקיד של שופטי בבתי משפט, מוצאים עצמם מקבלים החלטות לא פשוטות הנוגעות באופן ישיר לחייהם של אנשים רבים.

שופטים מטבע תפקידם מבצעים פסיקות, במרבית המקרים הסוגיות בהן דנים  לא פשוטות וכך גם האוכלוסייה אותם הם שופטים. בתחום הפלילי והכה מתוקשר שופטי בית המשפט מתמודדים לא פעם עם אוכלוסיות שלא בוחלות בשום אמצעי או דרך לנטרל את מי שמסומן מבחינתם כגורם מפריע.
בתי המשפט נחשבים באופן טבעי לחלל רחב אך סטרילי מאוד מכיוון שעוברים הנכנסים לבית המשפט בדיקה ביטחונית מקיפה בכניסתם. על פניו, הסכנה עבור שופטים בין כותלי בית המשפט נחשבת לנמוכה יותר. עם זאת, במקרים בהם שופטים מסוימים נתונים לפני החלטת קריטית או שהם זוכים לאיומים חוזרים ונשנים קיים צורך ממשי להגביר את האבטחה לאותו שופט אף בבית המשפט עצמו.

במקרים אלו חשוב ליצור טבעת אנושית של מאבטחים סביב השופט, לדאוג למאבטח במשרדו ולשכתו ולבחון בכל יום את כל האנשים הבאים עמו במגע במסגרת עבודתו בבתי המשפט. אלו יבטיחו צמצום האפשרות ששופט יותקף דווקא במקום זה, הנחשב בבסיסו למקום בטוח יותר. ישנם מקרים בהם יש לשקול גם את הרחבת מערך האבטחה של השופטים גם מחוץ לכותלי בית המשפט וזאת לאור הסכנה הממשית הנשקפת לחייהם מצד גורמים עבריינים שמעוניינים ל"סגור חשבונות".

כפי שאתם יכולים להבין תפקיד המאבטחים במערכת המשפט הוא לא פחות מגורם קריטי בשימור ההליך הדמוקרטי ברשות השופטת ולא ניתן להפעיל את המערכת העצומה הזאת ללא הברגים המרכזים במערכת-המאבטחים.


מעוניינים בעבודה באבטחה? השאירו פרטים ונשמח לעמוד לשירותכם